صدای روز | بانوی ماندگار فروغ فرخزاد

ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم

همه چیز در از پیش است|س.ع|
Sending
User Review
5 (4 votes)

15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف

سارا دولتعلیزاده

به قلم: سارا

هر فردی در زندگی کارهای زیادی برای انجام دادن دارد؛ اما با حواس پرتی یا به تعویق انداختن کارها قادر به انجام آن‌ها نیست. آیا از اتلاف وقت خسته شده اید؟ اگر چنین است؛ پس وقت آن رسیده است که مثمر ثمر باشید!

15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف | آیا با انظباط داشتن می‌توان عملکرد فردی را بهبود بخشید ؟ 

پادکست چگونه استرس را مدیریت کنیم | نویسنده و گوینده : سارا


شما هم میتونی پادکست بدی نشر خبر | پادکست‌های روانشناسی | تگ روانشناسی

 1. یک لیست از کارهای خود تهیه کنید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
تمام وظایف خود و آن‌چه را که مایلید در طول روز انجام دهید بنویسید و یک لیست تهیه کنید. اما اجازه ندهید که لیست کارها حواس شما را پرت کند. سعی کنید لیست کارهای خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بنویسید و در طول روز هیچ چیز به آن اضافه نکنید مگر این که واقعا امر مهمی را فراموش کرده باشد.

15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 

 1. یک طرح برای برنامه‌ی خود داشته باشید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
در ابتدا یک برنامه‌ی منطقی بنویسید که با توانایی و زمان شما همخوانی داشته باشد و تصمیم بگیرید که به چه ترتیبی آن‌ها را باید انجام دهید. همین طور اگر می‌توانید؛ برنامه‌ای را که برای خود تنظیم می‌کنید؛ شامل زمان بندی انجام هر کاری باشد؛ خیلی کمک کننده است. توجه داشته باشید که اگر در یکی از آیتم‌های برنامه خود دچار کم کاری شدید؛ به خاطر این موضوع خود را ناراحت نکنید و اجازه ندهید که کل برنامه شما از دست برود؛ به کار خود ادامه بدهید.
 1. اولویت بندی داشته باشید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
 تصمیم بگیرید که مهم‌ترین موارد برای انجام دادن از نظر شما کدام است؛ و سپس به همان ترتیب انجام دهید.
 1. تعیین هدف کنید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
اهداف معقول اما چالش برانگیزی را برای خود تعیین کنید؛ مثلا تحصیل، کار کردن و حتی کسب مبلغ خاصی پول از راه کسب و کار جدید، و تا زمانی که به هدف خود نرسیده‌اید؛ دست از تلاش برندارید. سعی کنید در مورد اهداف خود هرچند بزرگ، مثبت اندیش باشید و نگذارید چیزی، حتی بزرگی آن هدف شما را بترساند. تمرکز داشته باشید و به کار خود ادامه دهید.
 1. برای خود پاداش در نظر بگیرید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
به خود متعهد شوید و قول دهید که در صورت موفقیت خود را با چیزی خوشحال خواهید کرد. مثلا با یک کتاب جدید یا یک جشن کوچک دوستانه و یا هر آن‌چه دوست دارید.

15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف | آیا اصل اساسی حداکثر بهره وری، میزان تمرکز است ؟

 1. مراقب تأثیر ذهن خود باشید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
 به فکر این نباشید که در لحظه چقدر مثمر ثمر هستید یا اینکه چه میزانی بازده دارید. مهم این است که خوب تمرکز کنید و به برنامه‌ی خود متعهد باشید. مشکلات در همه برنامه‌ها ممکن است رخ دهد ؛ اما چیزی که مهم است؛ این که متعهدانه ادامه دهید و به جای تمرکز بر مشکلات به رفع و بهبود آن‌ها بیاندیشید.
 1. ابزار کار و محیط کار خود را منظم نگه دارید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
هیچ چیزی مانند بی نظمی، این که شما نمی‌دانید کدام فایل و شی مورد نظر خود را در چه جایی گذاشته‌اید و مجبور می‌شوید که تایمی را به جست و جو بپردازید؛ سرعت شما را کاهش نمی‌دهد. بنابراین در تلاش باشید که محیط خود را مرتب و منظم نگه دارید چرا که به افزایش تمرکز و بازدهی کاری شما کمک بسیاری می‌کند. تمیز و مرتب بودن همیشه به زمان و تلاش نیاز دارد؛ اما نامرتب بودن هم خود باعث حواس پرتی می‌شود و در نتیجه بهره وری شما را پایین می‌آورد. حتی گاهی نامنظم بودن اطراف باعث جلب توجه ذهن می‌شود.  میز کار، خانه یا فضای کار خود را مرتب و منظم با حداقل وسایل نگه دارید تا به صورت منفی باعث جلب توجه شما نشوند.

15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 

 1. عوامل حواس پرتی را از بین ببرید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف
 ما در عصری زندگی می‌کنیم که عواملی زیادی برای تحریک حواس و حواس پرتی وجود دارد. از تلویزیون گرفته تا وبلاگ‌ها، فضای مجازی و انواع پیام رسان‌ها، و حتی گاهی حیوانات خانگی. میزان تاثیر این عوامل حواس پرتی فقط و فقط به خود شما بستگی دارد؛ اجازه ندهید این عوامل به شما غلبه کنند و شما را از تمرکز بر کارتان دور کنند. برای دور کردن این عوامل و تمرکز روی کاری که برایتان مهم است می‌توانید عامل حواس پرتی را روی یک کاغذ یادداشت کنید و بعد از انجام کار خود به آن مورد نیز رسیدگی کنید. مثلا بنویسید باید به دوستم در گروه دوستانه‌مان پاسخ دهم. با انجام این کار هم ذهن خود را عامل مزاحم دور و روی کار اصلی‌تان تمرکز کرده‌اید و هم مطمئن هستید که بعدا به آن مورد نیز رسیدگی خواهید کرد.
 1. گوشزد ایمیل و رسانه اجتماعی خود را ببندید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
 هر اعلانی را که فکر می‌کنید ممکن است باعث قطع کار شما شود را خاموش کنید. اینترنت و اپلیکیشن‌های پیام رسان، پر از تصاویر جالب، تصاویر گرافیکی، فیلم ها و مقالاتی است؛ که اگر مراقب نباشید می‌توانند کل روز شما را از بین ببرند. بنابراین بهترین راه کار این است که گوشزدهای آن‌ها را ببندید و فقط در صورت لزوم چند دقیقه از روز خود را برای بررسی صندوق ورودی و به روزرسانی موارد مهم اختصاص دهید. اما باز بودن آن‌ها هنگام کار مطمئناً بهره وری و تمرکز شما را کاهش می‌دهد.
 1. در صورت امکان گوشی خود را خاموش کنید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
امروزه روز گوشی موبایل هوشمند یکی از بیشترین کاربردها را بین انسان‌ها دارد. همین طور این گوشی‌های موبایل بزرگ‌ترین منبع حواس پرتی و مزاحمت هم می‌توانند باشند. در صورت امکان گوشی موبایل خود را خاموش کنید. به تماس‌ها پاسخ ندهید و پیام‌های متنی غیر ضروری را چک نکنید. گوشی موبایل خود را در نزدیکی خود نگه ندارید؛ اگر تماس مهمی باشد، حتما در صورت پاسخ ندادن توسط شما، برای‌تان پیغام می‌گذارند. همین طور به دوستان و خانواده خود بگویید که در حال انجام کار روی پروژه خود هستید تا در صورت تماس و پاسخ ندادن نگران شما نشوند و شرایط شما را درک کنند.

15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف | سلامتی بدن چگونه بر بهره وری و مرکز تاثیر می‌گذارد ؟

 1. از صداهای پس زمینه استفاده کنید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
برای جلوگیری از سر و صداهای مزاحم می‌توانید از صدای پس زمینه استفاده کنید. صدای ثابت پس زمینه مانند صدای یک موسیقی بی‌کلام و آرامش‌بخش پیانو، می‌تواند به شما در حفظ تمرکز و افزایش بهره وری کمک کند. البته به یاد داشته باشید که این موضوع بستگی به شما و ماهیت وظیفه و کارتان دارد؛ گاهی ممکن است کمی سر و صدای پس زمینه خوب باشد؛ به ویژه موسیقی بدون متن، اما گاهی کار شما به حد زیادی از تمرکز و سکوت احتیاج دارد که با کوچک‌ترین صدا، حتی صدای ملایم یک موسیقی بدون کلام نیز می‌تواند تمرکز شما را کاهش دهد. بنابراین بسته به کار و نیاز خود از صدای پس زمینه استفاده کنید.
 1. روی یک موضوع تمرکز کنید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
در لحظه فقط روی یک کار تمرکز کنید. وقتی همزمان چند کار یا پروژه در دست داریم؛ تنها چیزی که اتفاق می‌افتد رفت و آمد ذهنی بین این وظایف است و این موضوع فقط باعث از دست رفتن زمان، کاهش تمرکز و بهروی می‌شود. یک کار را انتخاب کنید؛ آن را به اتمام برسانید و سپس به سراغ کار بعدی بروید.
 1. خواب کافی داشته باشید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
زود بخوابید و خواب کافی داشته باشید. خواب باعث بازیابی و بدست آوردن دوباره‌ی انرژی از دست رفته می‌شود. خستگی یا کم خوابی باعث حواس پرتی، بهره وری کمتر و افت تمرکز می‌شود. خواب بیش از حد هم مانند خواب کم خوب نیست. چرا که خواب زیاد از هم می‌تواند باعث سردرد کاذب و بی‌حالی در طول روز باشد. باید براساس نیاز بدنی به اندازه کافی خوابید؛ نه کم و نه زیاد، چرا که هر کدام می‌توانند به تنهایی برای بدن مضر باشند. هشدار خود را تنظیم کنید و به محض به صدا در آمدن آن از خواب بلند شوید. دکمه تعویق را بارها و بارها نزنید و در نهایت بیش از حد بخوابید. بیش از حد خوابیدن علاوه بر مضر بودن می‌تواند شما را از زمان‌بندی برنامه‌تان دور کند و امور کاری روز مطمئنا از کنترل شما خارج خواهد شد.
 1. وعده‌های غذایی سالم بخورید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
ممکن است که متوجه این موضوع نباشید اما اگر خوب تغذیه نکنید؛ دچار ضعف بندی می‌شوید که این خود باعث بروز استرس و اضطراب و در نتیجه منجر به کاهش تمرکز و بهره‌وری می‌شود. در طول روز سوخت مناسب به بدن خود برسانید؛ سوختی کامل و سالم. از وعده‌های غذایی سنگین و چرب که هم برای سلامتی مضر هستند و هم باعث تنبلی شده و شما را به سمت خوابیدن روزانه سوق می‌دهند؛ خودداری کنید. هضم احتیاج به انرژی دارد؛ بنابراین هضم و پردازش یک وعده غذایی بزرگ و چرب، می‌تواند قدرت و تمرکز شما را از بین ببرد چرا که انرژی بدن صرف هضم غذا می‌شود نه کارکرد مغزی.
 1. استراحت کنید. | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 
 خود را خیلی خسته نکنید. بین هر ساعت حداقل 15 دقیقه زمان برای استراحت مغز بگذارید و یک فنجان چای یا قهوه بنوشید و مجدد با انرژی بیشتر به کار خود رسیدگی کنید. به اندازه کافی استراحت کنید و به مغز خود فشار یکباره نیاورید با این کار اشتیاق شما برای انجام کارتان حفظ خواهد شد و قطعا عملکردتان نیز بهبود میابد.

15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف 


سامانه آموزش و تدریس آنلاین فارسی زبانان edufinior | سامانه ثبت برند یکپارچه سازی و تبلیغات finior | نام اول خدمات ورزشی سامانه فروش و درآمدزایی murmur | سامانه هوشمند سلامتی پروویت provit | سیستم ردیابی اسناد الکترونیکی ایران edts

 

15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف | 15 راه کار برای عملکرد بهتر در انجام وظایف
نشر خبرهای شما : رایگان
ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم
اینجا مکان تبلیغات شماست : روزانه، هفتگی، ماهانه شامل هزینه | قابل مشاهده در تمام صفحات

Leave a Reply