صدای روز | بانوی ماندگار فروغ فرخزاد

ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم

همه چیز در از پیش است|س.ع|
Sending
User Review
5 (5 votes)

چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟

سارا دولتعلیزاده

به قلم : سارا

هر لحظه از زندگی می‌تواند استرس‌زا باشد. استرس می‌تواند دلایل مختلفی از قبیل مشکلات خانوادگی، مشکلات شغلی، مشکلات مالی، ضعف در سلامتی یا حتی مرگ یکی از نزدیکان و عزیزان شما، داشته باشد. شناخت دلایل و ریشه‌ی استرس به دلیل انجام اقدامات لازم جهت رفع علائم آن بسیار مهم است.

چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟  آیا با تغییر سبک زندگی، استرس بهبود می‌یابد ؟ 

 پادکست چگونه استرس را مدیریت کنیم | نویسنده و گوینده : سارا


شما هم میتونی پادکست بدی نشر خبر | پادکست‌های روانشناسی | تگ روانشناسی

 1. به طور منظم تمرین کنید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
ورزش هدف‌مند و منظم هفتگی سطح اندورفین بدن شما را افزایش می‌دهد که باعث ایجاد احساس سرحال و خوب بودن در شما می‌شود. حتی اگر در طول روز بسیار پر مشغله هستید؛ سعی کنید تایم کوتاهی را حتما برای تمرین و ورزش سبک بگذارید. با انجام این کار هم بدن شما سالم می‌ماند و هم راهی طبیعی برای کاهش و یا جلوگیری از ایجاد استرس است. تحقیقات نشان داده است که فعالیت‌هایی از قبیل شنا، دوچرخه سواری، پیاده روی، دویدن و کوهنوردی در کاهش میزان استرس نقش چشم گیری دارند. یوگا و مدیتیشن کنید.
 1. به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
به بدن و ذهن خود این اجازه را دهید که خواب خوبی داشته باشند و استراحت کنند؛ چرا که سطح بالا استرس خود، عاملی برای خستگی است. خواب مکانیسمی است که به وسیله آن بدن انرژی خود را بازیابی می‌کند. بیشتر بزرگسالان حداقل به 7-8 ساعت خواب در شب نیاز دارند و کودکانِ خردسال به خواب شبانه حدود 9-10 ساعت نیاز دارند. سعی کنید عادت‌های منظم خوابیدن داشته باشید. هر شب در یک ساعت منظم بخوابید و هر صبح هم در یک ساعت منظم بیدار شوید. با برنامه ریزی منظم در چرخه خواب، بدن شما احساس راحت‌تری خواهد داشت. در 49٪  آمریکایی‌هایی که خواب کافی و خوبی ندارند؛ استرس به عنوان مقصر شناخته می‌شود.
 1. رژیم غذایی درستی داشته باشید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
درست غذا بخورید. بدن شما باید سالم، قوی، شاد و دارای سوخت مناسب باشد تا در مقابله و حتی از بین بردن استرس به شما کمک کند. چه بخواهیم و چه نخواهیم؛ استرس یک واکنش است که حالت طبیعی بدن را مختل می‌کند؛ بنابراین بدن شما می‌تواند تأثیر زیادی در تولید و تسکین استرس داشته باشد. مصرف الکل و کافئین را کاهش دهید. مصرف الکل نه تنها باعث افزایش استرس در انسان می‌شود بلکه با ایجاد وابستگی، خود می‌تواند نوعی اختلال به شمار آید. کافئین همچنین می‌تواند سطح استرس را افزایش دهد بنابراین از مصرف بی‌رویه مواد کافئین دار خودداری کنید و سعی کنید به عنوان یک قانون همیشگی در زندگی، بیشتر آب بنوشید. صبحانه کامل میل کنید و در طول روز از میان وعده‌های سالم استفاده کنید. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و بدون استرس، کربوهیدرات‌های پیچیده‌تری مانند نان و ماکارونی، غلات سبوس دار، مواد غذایی حاوی ویتامین A مانند پرتقال، غذاهای سرشار از منیزیم مانند اسفناج، دانه‌های سویا یا ماهی آزاد و چای سیاه و سبز که حاوی آنتی اکسیدان هستند؛ را استفاده کنید. .
 1. آرامش داشتن را یاد بگیرید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
آرام بودن و آرامش داشتن را یاد بگیرید. آرامش، راهی عالی برای کاهش استرس است. به چیز خاصی فکر نکنید و ذهن خود را رها در آرامش کنید. انتظار نداشته باشید که استرس شما فوراً از بین برود. ممکن است زمان ببرد. به موسیقی آرام گوش دهید. موسیقی از مواردی است که واقعاً شما را آرام و شاد می‌کند. سعی کنید به موسیقی بدون کلام با سازهایی مثل پیانو و ویلن، گوش دهید. یک چای گیاهی آرامش بخش بنوشید و به موسیقی گوش دادن ادامه دهید.

Trulli

 1. ماساژ. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
یک تایم ماساژ بگیرید. ماساژ در نور کم و با روغن مورد علاقه و خوشبو، در تسکین استرس بسیار موثر است.

چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ استرس تا چه میزانی در عملکرد فردی نقش دارد ؟ 

 1. کارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
 وقتی استرس دارید؛ سعی کنید حتما به برنامه‌ی خود نگاهی بیندازید و ببینید که زمانی برای انجام کار مورد علاقه‌تان دارید یا نه. اگر حتی وقت هم نداشتید؛ سعی کنید حتما تایمی را برای خود خالی کنید تا با انجام فعالیت دوست داشتنی‌تان، از میزان استرس شما کاسته شود. نقاشی، نوشتن، مطالعه کردن، ورزش یا آشپزی؛ از کارهایی هستند که با داشتن تایمی اختصاصی برای آن‌ها نه تنها از استرس شما تا میزان قابل توجهی کم می‌شود؛ بلکه با کمک به سلامت ذهنی و روحی از ایجاد استرس نیز جلوگیری می‌کنید. حتی اگر برنامه شما بسیار شلوغ است؛ حداقل فقط ده دقیقه در روز را برای انجام کاری که از آن لذت می‌برید اختصاص دهید. اگرچه در حالت ایده آل باید 30 دقیقه تا یک ساعت وقت بگذارید؛ اما همان تایم اندک هم بسیار ارزشمند است.
 1. از افکار منفی پرهیز کنید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
هیچ چیزی به اندازه افکار منفی به تشدید استرس کمک نمی‌کند  نکات مثبت زندگی خود را بپذیرید و از تمرکز فقط روی اتفاقات بدی که در طول روز رخ داده است خودداری کنید؛ نکات و موارد خوب را نیز در نظر بگیرید. هر روز صبح که  از خواب بیدار می‌شوید به جای ناامیدی و گفتن حرف‌های منفی، حرف مثبتی با خود بگویید و شکر گزار باشید. این کار باعث می‌شود انرژی و ذهن شما روی مثبت اندیشی متمرکز شود. در هنگام ناامیدی از انجام کاری، کلماتی را که استفاده می‌کنید تغییر دهید. به جای اینکه بگویید: “من نمی‌توانم این کار را انجام دهم یا من از پس این کار دشوار بر نخواهم آمد”، از جمله‌ای مانند “من قبلاً توانسته‌ام این مانع را پشت سر بگذارم؛ این بار نیز از آن عبور خواهم کرد.” استفاده کنید. همین طور با افرادی دوست و در تعامل اجتماعی باشید که مثبت اندیش هستند؛ نه منفی باف. محاصره کردن خود با افراد سرگرم کننده و مهربان به شما کمک می‌کند تا از استرسی که افراد بدبین و منفی ایجاد می‌کنند دور باشید.
 1. زندگی خود را سازماندهی کنید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
 اهدافی را برای آن‌چه در طول روز باید انجام دهید؛ تعیین کنید و سپس یک لیست از آن‌ها نیز تهیه کنید. کنترل زمان و اولویت بندی، مقدار استرس را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 1. محدودیت‌های خود را بدانید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
 درمورد آن‌چه می‌توانید و نمی‌توانید آگاه و واقع بین باشید. صادق بودن با خودتان باعث از بین بردن چاله‌های ذهنی و کاهش استرس می‌شود.
 1. وظایف خود را در اولویت قرار دهید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
 ابتدا روی انجام و تمام کردن فعالیت‌هایی با بالاترین اولویت تمرکز کنید. سعی کنید از انجام چند وظیفه به طور همزمان اجتناب کنید؛ زیرا این امر باعث کاهش تمرکز می‌شود. سعی کنید روی کارهای مهم تمرکز کنید و عوامل حواس پرتی را از بین ببرید. ناخوشایندترین یا سخت‌ترین کار خود را در ابتدای روز که پرانرژی‌تر هستید انجام دهید و در نتیجه از استرس لحظه آخر کار جلوگیری کنید. همچنین در کار خود به جای کمیت زیاد، بر کیفیت تأکید کنید. در صورت امکان روز خود را طوری برنامه ریزی کنید تا فعالیت‌های استرس‌زا با هم تداخل نداشته باشند و باعث کاهش تعداد عوامل استرس‌زا شوید.

 چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 

 چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟  چگونه با فعالیت‌های ذهنی استرس را درمان کنید ؟ 

 1. در پایان روز کارهای خود را مرور کنید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
در هنگام خواب  اهداف خود را مرور کنید و به هر آن‌چه که در طول روز انجام داده‌اید و به دست آورده اید فکر کنید. به این حالت کاتارسیس یا روان پالایی گویند که به شما کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید. مواردی را که در لیست روزانه انجام داده‌اید را حتما بررسی کنید.
 1. نگران چیزهایی که نمی‌توانید تغییر دهید؛ نباشید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
 این امر به ویژه در موارد خاصی با درگیری شدید ذهنی، می‌تواند همراه باشد. یادگیری پذیرفتن چیزهای غیر قابل تغییر به همان شکل که هست یک سازوکار مهم است. آیا مشکل پیش روی شما یک مشکل واقعی است که در حال حاضر با آن روبرو هستید؟ آیا نگرانی شما واقع بینانه است؟ آیا می‌توانید در مورد این مشکل کاری انجام دهید یا این که از کنترل شما خارج است؟ اعتراف به این که در مورد یک مسئله خاص کاری نمی‌توانید انجام دهید کمک زیادی به تنظیم روان شما می‌کند و از استرس بی‌جا جلوگیری می‌کند.
 1. مسئولیت زندگی خود را عهده دار باشید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
مسئولیت ساختن زندگی خود را همانطور که می‌خواهید باشد؛ به عهده بگیرید. استرس و اضطراب در تصمیم گیری و اقدام کمتر، به دلیل احساس ناتوانی و واکنش در برابر تصمیمات دیگران است. درباره آن‌چه می‌خواهید، تصمیم بگیرید و دنبال آن بروید!
 1. نه گفتن را بلد باشید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
یاد بگیرید که لازم است در موقعیت‌هایی حتما نه بگویید. شما نمی‌توانید هر آن‌چه از شما خواسته می‌شود را انجام دهید.
 1. گاهی در برابر اشتیاق کامل بودن مقاومت کنید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
گاهی کمال گرایی نیز می‌تواند استرس‌زا باشد. اگر خود را در حد استانداردهای غیرقابل دستیابی نگه دارید؛ کمال گرایی می‌تواند استرس زیادی ایجاد کند. نسبت به آن‌چه می‌توانید و آن‌چه که نمی‌توانید انجام دهید واقع بین باشید.

چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ آیا استرس می‌تواند باعث ایجاد بیماری شود ؟ 

 1. شوخ طبع باشید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
حس شوخ طبعی ایجاد کنید. یکی از موانع کاهش استرس، وسوسه جدی گرفتن مسائل است. اشکالی ندارد که گاهی از شدت جدی گرفتن مسائل خود عقب نشینی کنید و شوخ طبعی را در موقعیت‌های زندگی ببینید. شادی را ایجاد کنید؛ بخندید. با گوش دادن به برخی از استندآپ کمدی‌ها در طول روز به خود کمک کنید تا بخندید. این به شما کمک می‌کند تا حس شوخ طبعی کنید و لحن شاد و شوخ خود را در روز نگه دارید.
 1. از دوستان خود کمک بگیرید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
بخواهید و یاد بگیرید که از دوستان و عزیزان خود کمک و یاری بگیرید. دوستان شما، اگر دوستان واقعی باشند؛ سعی می‌کنند که بفهمند شما در حال حاضر چه چیز و یا چه شرایطی را می‌گذرانید. با همدلی همراه شما می‌شوند و در صورت امکان صادقانه به شما کمک می‌کنند. اگر می‌خواهید کاری انجام دهید اما به هردلیل نمی‌توانید قدرت و زمان آن را پیدا کنید؛ ناراحت نباشید چرا که هیچ اشکالی ندارد که از دوستان یا عزیزان خود کمک بخواهید.
 1. احترام کسب کنید نه تایید مردم. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
به دنبال احترام باشید؛ نه تأیید دیگران. در برابر اشتیاق دوست داشتن و پذیرفتن توسط همه مقاومت کنید. اگر این کار را انجام دهید و کمتر به دنبال تایید و رضایت اطرافیان باشید؛ به طبع استرس کمتری هم خواهید داشت. تنها چیز مهم احساس رضایت شما از خودتان و داشتن آرامش است.
 1. از خودتان دفاع کنید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
اگر شخصی شما را تهدید می‌کند و دچار استرس و اضطراب هستید، در مقابل او بایستید و به او بگویید چه احساسی دارید. مراقب رفتارهای قلدر مآب افراد باشید؛ که هم می‌تواند استرس ایجاد کند و هم اثرات منفی طولانی مدت بر سلامت روان داشته باشد.
 1. با شخصی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. | چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
با فردی از خانواده و یا دوست نزدیکی که به او اعتماد دارید؛ درباره استرس خود صحبت کنید. اگر خود را درگیر استرس مداوم می‌دانید؛ هر آن‌چه را که شما را آزار می‌دهد به شخصی که به او اعتماد دارید بگویید. آشکار کردن خود روش بسیا خوبی برای بیان احساسات و دریافت بازخورد در مورد چگونگی کنار آمدن به بهترین شکل با شرایط است. اما فراموش نکنید که اگر استرس شما به میزانی است که در امور روزمره‌ی شما اختلال ایجاد کرده؛ حتما تحت نظر یک متخصص باشید.

چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 


سامانه آموزش و تدریس آنلاین فارسی زبانان edufinior | سامانه ثبت برند یکپارچه سازی و تبلیغات finior | نام اول خدمات ورزشی سامانه فروش و درآمدزایی murmur | سامانه هوشمند سلامتی پروویت provit | سیستم ردیابی اسناد الکترونیکی ایران edts

 

چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟ 
نشر خبرهای شما : رایگان
ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم
اینجا مکان تبلیغات شماست : روزانه، هفتگی، ماهانه شامل هزینه | قابل مشاهده در تمام صفحات

Leave a Reply