صدای روز | بانوی ماندگار فروغ فرخزاد

ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم

همه چیز در از پیش است|س.ع|

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ 100 % کاربردی

Sending
User Review
5 (6 votes)

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟

سارا دولتعلیزاده

به قلم : سارا

در دنیای امروزِ متکی بر فناوری و تکنولوژی، تمرکز بر کارها و انجام فعالیت‌ها بدون حواس پرتی، بسیار سخت‌تر و دشوار‌تر از همیشه است. بسیاری از افکار، رفتارها و وسایلی که در زندگی روزمره نقش مهمی دارند؛ خود می‌توانند مانعی برای تمرکز شوند. برای ادامه کارها و انجام پروژه‌ها ایجاد یک محیط بدون عوامل حواس پرتی بسیار مهم و ضروری است.

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | آیا با ایجاد یک محیط مناسب می‌توان از حواس پرتی جلوگیری کرد ؟

 1. تلفن موبایل و وسایل الکترونیکی را خاموش کنید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
تلفن و سایر وسایل الکترونیکی خود را خاموش و از دسترس دور کنید. قبل از شروع کار و پروژه خود، تلفن همراه و هر وسیله‌ای را که باعث ایجاد حواس پرتی می‌شوند را خاموش کنید و یا در حالت سکوت بگذارید. هشدارها را برای پیام‌ها، نامه‌های الکترونیکی و توییت‌ها غیرفعال کنید تا با هر گوشزدی توجه شما جلب تلفن همراه نشود.
 1. از گوش دادن به موزیک خودداری کنید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
هنگامی که واقعاً نیاز به تمرکز دارید؛ باید در سکوت کار کنید و به افکار خود فضای کافی برای ایده پردازی، خلاقیت و تمرکز بدهید. ذهن شما به طور طبیعی بر روی ملودی‌ها، ریتم‌ها و خصوصا بر روی شعر و متن موزیک ثابت می‌شود؛ و این می‌تواند باعث از بین رفتن تمرکز شود. موزیک‌های مورد علاقه‌ی خود را ذخیره کنید و پس از کار برای استراحت و یا بعد از پایان یافتن پروژه به طور کلی برای جشن گرفتن از آن‌ها استفاده کنید.
 1. یک مکان خوب و مناسب برای انجام کار خود داشته باشید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
آگاه باشید و بدانید که در کجا بهترین بازدهی و عملکرد کاری را دارید. اگر درگیر کارهای خلاقانه هستید که احتیاج به خلاقیت و ایده و ایده پردازی دارد؛ مکانی را انتخاب کنید که بتوانید برای مدت طولانی به راحتی کار کنید. این مکان می‌تواند یک میز کوچک گوشه‌ای از خانه و یا اتاق‌تان با آفتاب و نور کافی باشد؛ یا کافی شاپ مورد علاقه شما باشد. مهم نیست در کجا هستید؛ در هر مکانی که احساس راحتی دارید کارِ خودتان را شروع و انجام دهید. البته مراقب مکان‌هایی که ممکن است به صورت احتمالی با رفت و آمدهای زیادی باعث حواس پرتی شما شود هم باشید و جایی را انتخاب کنید که علاوه بر آرامش بخش بودن و راحت بودن شما در آن مکان، باعث حواس پرتی نشود و اطمینان حاصل کنید که در کارتان وقفه ایجاد نمی‌شود و قطع نمی‌شوید. در صورت داشتن پروژه‌های بزرگی که احتیاج به تمرکز بالایی دارند؛ تا جایی که می‌توانید سعی کنید خود را از هرگونه عوامل حواس پرتی دور نگه دارید. از یک هدفون بدون این‌که چیزی در آن در حال پخش باشد؛ استفاده کنید؛ این کار باعث می‌شود که مشغول به نظر برسید و افراد را از تلاش برای شروع مکالمه‌های گاه به گاه و بی‌مورد منصرف کنید.

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | آیا می‌توان عوامل حواس پرتی را نادیده گرفت ؟

 1. از عواملی که باعث حواس پرتی در شما می‌شوند آگاه باشید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
اکثر مردم وقت زیادی را به خاطر فعالیت‌های غیر ضروری از دست می‌دهند، چرا که وقتی حواس‌شان پرت می‌شود اصلا متوجه از دست رفتن زمان خود نیستند و فقط پس از آسیب دیدن است که از اشتباه خود مطلع می‌شوند. برای مقابله با شایع ترین عوامل حواس پرتی که در شما وجود دارد؛ باید بتوانید آن موارد را تشخیص دهید و آگاه باشید که چه موقع توجه شما را از شما می‌ربایند. تمرین کنید که وقتی توجه شما از کارتان دور شد؛ با تکرار عبارتی مانند “اکنون باید اینجا و در حال انجام این کاری باشی” یا “این کاری نیست ( منظور عامل حواس پرتی است) که من باید انجام دهم” ؛ مجدد حواس خود را به سمت کارتان جلب کنید. هوشیاری و کنترل ذهنی در بازگشت به موقعیت کنونی بسیار کمک کننده است. بنابراین بسیاری از عوامل حواس پرتی را به سادگی نادیده بگیرید و مطمئن باشید با کمی تمرین می‌توانید مانند عضله، تمرکز و توجه خود را نیز به سادگی افزایش و تقویت کنید.
 1. در برابر به تعویق انداختن کارها مقاومت کنید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
در برابر اشتیاق به تعویق انداختن مقاومت کنید. درمورد شروع و انجام کاری منظم باشید. به تعویق انداختن؛ خود یک عامل حواس پرتی بسیار مهم به شمار می‌رود؛ چرا که به شما این اجازه را می‌دهد خود را متقاعد کنید که بعد هم می‌توانید آن فعالیت را انجام دهید و حواس شما را معطوف به عوامل دیگری، چه بسا که غیر ضروری، می‌کند. همین که متوجه باشید که دارید زمان را از دست می‌دهید دیگر برای به تعویق انداختن کارها وسوسه نخواهید شد. به تعویق و عقب انداختن یک ذهنیت کودکانه است. این می‌تواند باعث شود شما از مسئولیت خود سر باز زنید. تحقیقات نشان داده است افرادی که به ندرت فعالیت‌هایشان را به تعویق می‌اندازند با موفقیت بیشتری رو به رو هستند و همین طور سرعت بیشتری در انجام و به پایان رساندن کارهای خود نیز دارند.
 1. با قصد و هدف تمرکز کنید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
 گاهی باید به خود یادآوری کنید که به چه دلیل و برای انجام چه کاری احتیاج به تمرکز دارید؛ و بنابراین به  طور فعال تمرکز کنید. بسیاری از افراد هرگز به طور واقعی نمی‌آموزند که چگونه باید تمرکز خود را حفظ کنند و به سختی می‌توانند ذهن خود را از سرگردانی در هنگام کار برای انجام دادن فعالیت مورد نظر، منصرف کنند. سعی کنید قصد و هدف خود را به خودتان یادآوری کنید و حواس پرتی‌های ذهنی خود را خاموش کنید تا بتوانید موارد مهم را که در لیست کارهایتان قرار دارند را به خوبی و به موقع به انجام دهید و به اتمام برسانید. این که شما بدانید تمرکز مهم است کافی نیست بلکه باید بتوانید تمرکز را در فعالیت‌های خود اعمال کنید. این کار به شما کمک می‌کند که به یاد داشته باشید بهترین راه برای انجام کارها این است که تمام تلاش خود را برای اعمال تمرکز انجام دهید. در ضمن فراموش نکنید که فقط یک کار را در دست داشته باشید؛ آن را به اتمام برسانید و سپس سراغ کار بعدی بروید، تا هم تمرکزتان حفظ شود و هم به صورت سازمان‌دهی شده به اهداف خود رسیدگی کرده باشید.
 1. از منبع حواس پرتی خود دور شوید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
فقط وسایل و موارد، مورد نیاز خود را برای کار یا پروژه‌تان همراه و اطراف خودتان داشته باشید؛ نه بیشتر. در صورتی که تلفن همراه برای شما ضروری نیست؛ آن را در محلی دیگری و دور از خود نگه دارید، Wi-Fi را خاموش کرده و هر وسیله‌ی دیگری که توجه شما را جلب می‌کند را دور کنید. یک محیط کار ایده آل، محیطی است که در آن حداقل عوامل حواس پرتی وجود داشته باشد.

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | چگونه عملکرد خود را افزایش دهیم ؟

 1. زمان های مشخصی را برای کار کردن در نظر بگیرید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
 بدانید که در چه ساعتی از روز بهترین عملکرد را برای انجام کار خود دارید و بر اساس آن لیست کارهای خود را در آن زمان اولویت بندی و تنظیم کنید. اکثر افراد به طور کارآمد و مفید فقط قادرند چند ساعت در روز تمرکز خود را حفظ کنند؛ بنابراین از تایم طلایی بازدهی تمرکز خود آگاه باشید و از آن تایم بهترین استفاده را داشته باشید.
  اگر فرد صبحگاهی هستید ، قبل از اینکه انگیزه و تمرکز خود را از دست بدهید بیدار شده و مشغول شوید. افراد شب‌گاهی می‌توانند کارهای خود را به طور منظم و پس از خواب دیگران انجام دهند.
 1. اولویت بندی داشته باشید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
ابتدا مهم‌ترین کار خود را انجام دهید. تصویر واضحی از آن‌چه در طول روز باید انجام دهید؛ داشته باشید و ابتدا از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آن شروع کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که به مهم‌ترین وظایف خود رسیدگی کرده‌اید. با الویت بندی عاقلانه، تمرکز شما از بین نخواهد رفت چرا که آن کار در حال حاضر اولویت شما برای انجام دادن است؛ همین طور اضطراب نیز نخواهید داشت و از انرژی خود به طور مناسب استفاده کرده و بین کارهای خود پخش کرده‌اید.
 1. حداقل کارها را در برنامه روزانه خود جای دهید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
به جای این‌که سعی کنید همه کارها را که باید انجام دهید را یک باره انجام دهید؛ چند هدف روزانه تعیین کنید. برای شروع با حداقل اهداف روزانه شروع کنید و با افزایش اعتماد به نفس و کارایی، آن‌ها را افزایش دهید.
 1. با منطق و عاقلانه استراحت داشته باشید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
 استراحت‌های مکرر و کوتاه داشته باشید و برای رسیدگی به کارها و اهداف خود، تجدید انگیزه و انرژی کنید. بعد از هر ساعت کار به مدت 10-15 دقیقه استراحت کنید؛ به چشمان خود استراحت دهید؛ یک نوشیدنی میل کنید یا یک میان وعده داشته باشید.
 1. خواب مناسبی داشته باشید. | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
استراحت کافی داشته باشید. هدف این است که هر شب یک خواب کامل و با کیفیت داشته باشید. میزان خواب مورد نیاز هر فرد متفاوت است اما به طور کلی بیشتر افرد احتیاج به 6 تا 7 ساعت خواب دارند. وقتی استراحت می‌کنید و خواب کافی دارید؛ توانایی تفکر و عملکرد شما بسیار بالاتر می‌رود. خوابیدن بعد از یک روز کاری و حتی شاید یک روز کاری شلوغ به ذهن شما اجازه‌ی استراحت و آرامش می‌دهد. حداقل یک ساعت قبل از خواب همه دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کنید. اگر در طول روز خیلی شلوغ هستید؛ با چرت‌های کوتاه در طول روز ، میزان خواب و استراحت خود را تأمین کنید.

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟


سامانه آموزش و تدریس آنلاین فارسی زبانان edufinior | سامانه ثبت برند یکپارچه سازی و تبلیغات finior | نام اول خدمات ورزشی سامانه فروش و درآمدزایی murmur | سامانه هوشمند سلامتی پروویت provit | سیستم ردیابی اسناد الکترونیکی ایران edts

 

چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟ | چگونه از حواس پرتی جلوگیری کنیم ؟
نشر خبرهای شما : رایگان
ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم
اینجا مکان تبلیغات شماست : روزانه، هفتگی، ماهانه شامل هزینه | قابل مشاهده در تمام صفحات

Leave a Reply