صدای روز | بانوی ماندگار فروغ فرخزاد

ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم

همه چیز در از پیش است|س.ع|
Sending
User Review
0 (0 votes)

مکتب رفتار گرایی

رفتار گرایی مکتبی است که طرفداران آن تمایل دارند رفتار افراد را به جای افکار او مورد بررسی و مطالعه قرار دهند. مکتب رفتار گرایی اعتقاد بر این دارد؛ که برای شناخت یک موجود زنده فقط بررسی حالت‌های بیرونی یا رفتار وی کافی است و و احتیاجی به بررسی حالت‌های درونی وی از جمله فکر کردن نیست. این مکتب، یکی از مهم‌ترین و مشهور ترین مکاتب در علم روان‌شناسی است. این مکتب در اوایل قرن بیستم در ایالات متحده توسط جان واتسون ارائه شد که بسیار تاثیر گذار در  علم روان‌شناسی بوده؛ و همین طور بر فلسفه‌ی ذهن، فلسفه‌ی علم و زبان شناسی تاثیرات بسیار عظیمی داشته است. این مکتب بر این باور بنا شد که هر پدیده‌ای با محرک آغاز می‌شود و با یک پاسخ پایان می‌گیرد. به همین دلیل در روان‌شناسی با عنوان روان‌شناسی محرک-پاسخ نیز شناخته می‌شود.
جان بی واتسون بنیان گذار مکتب روان‌شناسی، جمله‌ی بسیار معروفی در خصوص رفتارگرایی دارد. وی ادعای غلو آمیز و افراطی در خصوص این مکتب داشت که:
“یک دو جین بچه‌ی سالم به من بدهید؛ صرف نظر از ژنتیک، علاقه و استعدادهای آن‌ها تضمین می‌کنم که هر کدام از آن‌ها را همان که بخواهید؛ وکیل، پزشک، حقوقدان، سیاست مدار یا حتی دزد و جنایت‌کار، بار آورم.”
  با این وجود انتقاداتی نیز بر این مکتب وارد شد. بسیاری از منتقدان؛ رفتارگرایی را مکتبی تک بعدی دانستند که تاثیرات درونی از جمله احساسات و افکار را نادیده گرفته است. همین طور انتقاد بر این موضوع هم بود که، با وجود این که رفتار گرایی بر یادگیری و شرطی سازیِ رفتار استوار است اما همه‌ی انواع یادگیری مانند یادگیری‌های بدون پاداش و تنبیه را در نظر نگرفته است.
 
علاوه بر جان بی واتسون، روان‌شناسان و پژوهش‌گران دیگری نیز ازجمله ایوان پاولف، بی اف اسکینز، ادوارد ثرندایک و کلارک هال، در مکتب رفتار گرایی تاثیر گذار بودند.

 

مکتب رفتار گرایی

مکتب رفتار گرایی مکتب رفتار گرایی مکتب رفتار گرایی مکتب رفتار گرایی


سامانه آموزش و تدریس آنلاین فارسی زبانان edufinior | سامانه ثبت برند یکپارچه سازی و تبلیغات finior | نام اول خدمات ورزشی سامانه فروش و درآمدزایی murmur | سامانه هوشمند سلامتی پروویت provit | سیستم ردیابی اسناد الکترونیکی ایران edts
 
نشر خبرهای شما : رایگان
ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم
اینجا مکان تبلیغات شماست : روزانه، هفتگی، ماهانه شامل هزینه | قابل مشاهده در تمام صفحات

Leave a Reply