صدای روز | بانوی ماندگار فروغ فرخزاد

ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم

همه چیز در از پیش است|س.ع|

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف

Sending
User Review
4.75 (4 votes)

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف

اغلب افراد در رابطه با دستیابی و تحقق اهداف، این نکته که ” اهداف باید به طور مداوم و مستمر ردیابی شوند ” را به کل نادیده می‌گیرند.
در این مقاله‌ی کوتاه با شما همراه هستیم تا اهمیت بسیار مهم ” پیگیری اهداف ” را در چهار بخش بررسی و تحلیل کنیم. اما نکته اصلی که می‌توان از این بررسی، برداشت کرد این است که،  مهم نیست شما چه نوع هدف یا اهدافی را تعیین می‌کنید؛ مهم این است که همیشه باید چیزی پیدا کنید تا پیشرفت خود را پیگیری کنید و ببینید.

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | آیا حواس پرتی در کاهش بهره وری موثر است ؟

  1. اهداف خود را به طور موثر پیگیری و دنبال کنید. | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف
یکی از متداول ترین دلایلی که افراد را از رسیدن به اهداف خود ناتوان می‌کند؛ این است که افراد تمایل شدید به حواس پرتی دارند و زمان خود را برای کارهای مهمی که باید مرتباً انجام شوند؛ از دست می‌دهند. مثلا شاید شخص شما یک هدف نسبتا راحت و قابل دستیابی را برای خود تعیین و برنامه ریزی کرده‌اید؛ اما بدون این که به طور موثر و مستمر آن را پیگیری کنید با اولین مانع و حتی کوچک‌ترین حواس پرتی، دچار نا امیدی شوید و در نهایت دست از تلاش بردارید. اما مهم است که فراموش نکنید؛ برای این که واقعاً به هدفی که خواهان آن هستید؛ برسید باید به طور منظم و هدف‌مند، بدون نا امیدی و حواس پرتی، با برنامه ریزی مناسب به مسیر خود ادامه دهید و به اهداف خود پایبند و متعهد باشید. جلوگیری از انواع حواس پرتی و نا امیدی، از واجب‌ترین عواملی است که هر فردی باید از آن آگاه باشد.
بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | چگونه نسبت به اهداف خود متعهد باشیم ؟

  1. اهداف خود را مرتباً و ترجیحاً به صورت روزانه مرور کنید. | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف
هر روز اهداف و ایده‌های خود را باز بینی و یادآوری کنید. حتی می‌توانید یک لیست از آن‌ها تهیه کنید و به دیوار محل کار یا اتاق خواب خود بچسبانید تا هر روز صبح به صورت اتوماتیک با آن رو به رو شوید. و یا تمام اهداف خود را در یک دفترچه یادداشت کنید؛ یا آن‌ها را در یک نرم افزار، در  کامپیوتر ذخیره کنید و به صورت دوره‌هایی، با فاصله‌ی زمانی کوتاه از یک‌دیگر مروری بر آن‌ها داشته باشید. مطمئن باشید وقتی اهداف خود را مرور می‌کنید؛ انگیزه‌تان برای ادامه راه بیشتر خواهد شد. همین طور با تصور تحقق هدف و ایده‌ی خود نیز بسیار حس خوبی خواهید گرفت؛ و حتی شاید ایده‌ی جدیدتر و بهتری نیز برای اجرا و سرعت بخشیدن به کارها به ذهن‌تان بیاید؛ چه بسا که بسیار هم کارآمد و مفید باشد. بنابراین تاثیر مرور اهداف خود را به هیچ عنوان نادیده و دست کم نگیرید.
همین طور پیشرفت خود را بررسی و آن را نیز یادداش کنید. با این کار می‌توانید به راحتی پیشبرد کارهای خود را دریابید و برنامه‌ ریزی جدید داشته باشید. با انجام منظم و روتین‌وار این کار به ذهن خود آموزش دهید تا نسبت به اهداف‌تان هوشیار و آماده باشد و راهنمایی لازم و مناسب را در زمان نیاز به شما عرضه کند.

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف

 

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | چگونه با انرژی به راه خود ادامه دهیم ؟

  1. یک هدف را به مراحل کوچک تقسیم بندی کنید. | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف
یک ترفند بسیار عالی برای پیگیری موثر اهداف، این است که یک هدف بزرگ را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنید و به طور مستمر با برنامه ریزی آن‌ها را انجام دهید. به یک باره و با سرعت انجام دادن کارها فقط باعث از بین رفتن سریع انرژی شما و خستگی زود هنگام می‌شوند؛ به قول سعدی شیرازی ” رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود   رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود “.
 مطمئناً کارهای زیادی وجود دارند که شما برای رسیدن به هدف خود باید آن‌ها را انجام دهید؛ بنابراین بهترین راه برای صرفه جویی در انرژی و البته زمان، راحت‌تر کردن کارهای دشوار و مهم‌تر از همه تمرکز داشتن؛ کوچک کردن و تقسیم بندی هدف است. فراموش نکنید که از گام‌های کوچک است که گام‌های بزرگ به وجود می‌آیند و تمام آن چه هر فردی نیازمند آن است؛ تمرکز درست و پایدار بر قدم‌های کوچک است تا زمان تکمیل و رسید به هدف.

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | چگونه پیشرفت خود را بررسی کنیم ؟

  1. نتایج مراحل هدف خود را به صورت ” کَمّی ” بررسی کنید. | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف
نتایج مراحل اهداف را تا حد امکان به صورت اندازه گیری شده یادداشت و بررسی کنید. برای تفهیم بیشتر این مورد به مثال‌های زیر به خوبی توجه کنید. به عنوان مثال اگر هدف شما مطالعه یک کتاب یا مقاله علمی است؛ تعداد صفحات مطالعه شده را به عنوان نتیجه یک مرحله از مراحل مطالعاتی خود یادداشت کنید. مثالی بسیار ساده‌تر؛ اگر هدف از دست دادن وزن باشد؛ پس نتیجه‌ی قابل اندازی گیری شما میزان وزنی است که در زمانی مشخص شده از دست داده‌اید. یا ممکن است هدف به صورت مالی باشد؛ برای خرید خانه، ماشین یا یک وسیله جدید، بنابراین نتیجه‌ی کَمی شما با حساب بانکی و میزان درآمد یا پس‌انداز شما مورد بررسی قرار می‌گیرد.
با بررسی این نتایج کمَی شما متوجه سیر نزولی و یا صعودی پیشبرد کارهای خود می‌شوید. اندکی تمرکز و دقت روی نتایج به شما کمک می‌کند تا به هدف نهایی خود نزدیک شوید. همین طور اگر با بررسی متوجه شدید که عدد شما به سمت بالا و نزدیک شدن به هدف تغییر مثبتی ندارد؛ می‌توانید کارهایی را که منجر به تغییر عدد و بهبود فعالیت‌های شما نمی‌شود را به راحتی متوقف کنید.
اما اهدفی هم وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را به راحتی تقسیم بندی و سپس بر اساس تقسیم بندی نتیجه را اندازه گیری کرد. بنابراین بهترین کار این است که هدف را بر اساس زمان صرف شده برای آن پیگیری کنید. مثلا اهدافی مانند: در فرم ماندن و ثابت نگه داشتن وزن بعد از کاهش وزن و یا افزایش قدرت بدنی، آرامش ذهنی بیشتر، تسلط بر یک زبان بعد گذراندن دوره‌ی مبتدی. برای این نوع از اهداف می‌توانید برا اساس میزان زمانی که صرف آن‌ها می‌کنید هدف گذاری کنید. مثلا برای حفظ فرم بدن و افزایش قدرت بدنی پیگیری کنید که در هفته چند ساعت را صرف تمرین می‌کنید. برای داشتن ذهنی آرام پیگیری کنید که روزانه چقدر برای خود زمان می‌گذارید، مدیتیشن یا یوگا می‌کنید؛ برای تسلط به یک زبان خارجی پیگیری کنید که روزانه چقدر وقت خود را صرف تمرین و صحبت کردن به آن زبان می کنید.
به همین ترتیب بقیه‌ی اهداف خود را هم به یکی از این دو روش بررسی و تحلیل کنید.

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف

 

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانید به بخش ” چگونه چندین مهارت را در خود تقویت کنیم ؟ ” نیز مراجعه و مطالعه کنید.

سامانه آموزش و تدریس آنلاین فارسی زبانان edufinior | سامانه ثبت برند یکپارچه سازی و تبلیغات finior | نام اول خدمات ورزشی سامانه فروش و درآمدزایی murmur | سامانه هوشمند سلامتی پروویت provit | سیستم ردیابی اسناد الکترونیکی ایران edts

 

بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف | بررسی 4 گانه تحقق و پیگیری اهداف
نشر خبرهای شما : رایگان
ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم
اینجا مکان تبلیغات شماست : روزانه، هفتگی، ماهانه شامل هزینه | قابل مشاهده در تمام صفحات

Leave a Reply