صدای روز | بانوی ماندگار فروغ فرخزاد

ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم

همه چیز در از پیش است|س.ع|

انتقال دهنده عصبی و رفتار انسان

انتقال دهنده عصبی و رفتار انسان

رفتار آدمی برگرفته از فعل و انفعالات بیولوژیکی است که در مغز و بدن وی اتفاق می‌افتد. در اختلالات روحی و روانی و حتی رفتار‌های ساده‌یِ روزمره‌ی ما نیز این انتقال دهنده‌ها نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.
انتقال دهنده ی عصبی به مواد شیمیایی گفته می‌شود که در بدن تولید شده و پیام عصبی را با گذشتن از شکاف سیناپسی از یک نورون به سلول هدف می‌رسانند. این مواد در وزیکول‌های ترشحی موجود در نورون‌های پیش سیناپسی جمع و نگه‌داری می‌شوند.
با رسیدن ایمپالس عصبی به نورون پیش سیناپسی، انتقال دهنده‌های عصبی از غشای این نورون به درون شکاف پس سیناپسی رها شده و به گیرنده‌های اختصاصی موجود بر روی کانال‌های لیگاندی نورون پس‌سیناپسی وصل می‌شوند.
برخی از این انتقال دهنده‌ها تحریکی هستند و سلول هدف را برانگیخته می‌کنند و برخی مهار کننده هستند و فعالیت سلول هدف را کاهش می‌دهند.
در این‌جا به برخی از این انتقال دهنده‌ها که نقش مهمی در رفتار و احساسات آدمی دارند می‌پردازیم.

استیل کولین:

مقدار طبیعی استیل کولین برای عملکرد بهینه و مناسب مغز لازم است. این ناقل برای خلاقیت، حافظه، خواب و فعالیت جنسی؛ ضروری است. در پاره‌ای از موارد میزان استیل کولین بر میزان سایر انتقال دهنده‌ ها تاثیر می‌گذارد.
گاهی؛ با بالا رفتن استیل کولین و نوراپی‌نفرین و پایین آمدن سروتونین، اختلالاتی از جمله بی‌ثباتی عاطفه، خشم و پرخاشگری، اضطراب، مشکلات مرتبط با نعوظ؛ رخ می‌دهد. حال وقتی سطوح نوراپی‌نفرین، دوپامین و سروتونین کم و سطح استیل کولین بالا باشد؛ افسردگی رخ می‌دهد. داوی ضد افسردگی با تنظیم میزان این هورمون‌ها یعنی با افزایش سروتونین و کاهش استیل کولین  به کاهش و یا حذف علائم افسردگی کمک می‌کند.

سروتونین:

سروتونین با نام “ناقل شادی آو”ر مشهور است. کمبود این انتقال دهنده از علل اصلی بروز افسردگی است؛ به همین دلیل است که بسیاری از دارو‌های ضد افسردگی بر همین پایه ساخته می‌شوند. سطح سروتونین در اختلالاتی همانند اضطراب و استرس و بعضی از فوبیاها  نیز کاهش پیدا می‌کند.  برخی از روان‌گردان‌ها مانند  LSD باعث بالا رفتن میزان سطح سروتونین و سرخوشی جنون آمیز شده.
هم چنین لازم به ذکر است که این ناقل در تنظیم اشتها و خواب، حافظه و یادگیری نیز موثر است.

دوپامین:

فعال شدن دوپامین در بخش‌هایی از مغز  طول واکنش‌های احساسی و لذت بخش نقش دارد. در بعضی از ناحیه‌های مغز، ازیاد دوپامین منجر به اسکیزوفرنی( توهم شدید و شیدایی) و کمبود آن منجر به پارکینسون می‌شود؛ سفتی عضلات در پارکینسون به دلیل از بین رفتن نورون‌هایی است که دوپامین آزاد می‌کنند.

نوراپی نفرین:

نوراپی‌نفرین در تنظیم خلق و خوی فرد ایفای نقش می‌کند. هر دارویی که سبب افزایش و یا کاهش نوراپی نفرین در مغز شود، با افزاش و کاهش سطح خُلقِ فرد رابطه‌ی مستقیم دارد.

گلوتامات:

گلوتامات دارای اثر تحریکی بسیار قوی‌ای است و مهم‌ترین ناقل پیام عصبی در مغز است. این ناقل در بسیاری از شرایط فیزیولوژیکی مانند تکامل مغز، انعطاف پذیری سیناپسی، یادگیری و حافظه نقش دارد. اختلال در این انتقال دهنده باعث سکته، صرع، اسکیزوفرنی و آلزایمر می‌شود.

گابا:

گابا از جمله انتقال دهنده‌ی مهاری می‌باشد و مهم‌ترین ناقل بازدارنده‌ی پیام عصبی در مغز است.
اثرات آرام بخش بعضی از داروهای ضد افسرگی مانند بنزودیازپام‌ها ناشی از عمل بازدارندگی گاباست.

 

انتقال دهنده‌ عصبی و رفتار انسان

انتقال دهنده‌ عصبی و رفتار انسان


سامانه آموزش و تدریس آنلاین فارسی زبانان edufinior | سامانه ثبت برند یکپارچه سازی و تبلیغات finior | نام اول خدمات ورزشی سامانه فروش و درآمدزایی murmur | سامانه هوشمند سلامتی پروویت provit | سیستم ردیابی اسناد الکترونیکی ایران edts
نشر خبرهای شما : رایگان
ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم
اینجا مکان تبلیغات شماست : روزانه، هفتگی، ماهانه شامل هزینه | قابل مشاهده در تمام صفحات

2 Comments

  1. Parinami 2020-07-06
  2. NEWSfinior 2020-07-14

Leave a Reply