صدای روز | بانوی ماندگار فروغ فرخزاد

ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم

همه چیز در از پیش است|س.ع|
Sending
User Review
0 (0 votes)

اختلالات روان تنی

بین عوامل روان شناختی و بیماری جسمی زمانی نزدیکی وجود دارد که بر یکدیگر تأثیر متقابل گذارند.
اختلال روان‌تنی یا اختلال “سایکوسوماتیک” عبارت است از؛ اختلال بدنی‌ای که تحت تأثیر ذهن و روان قرار دارد و در شدیدترین حالت، توسط ذهن ایجاد می‌شود.
دردهای سایکوسوماتیک یا روان تنی می‌توانند انواع مختلفی داشته باشد و در هر قسمت بدن ایجاد شود. درد می‌تواند موضعی و در یک منطقه باشد یا به تمام بدن تعمیم پیدا کند. علاوه بر این ممکن است درد از یک قسمت شروع شده و به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کند.
در صورتی اختلال، روان‌تنی تشخیص داده می‌شود که یک اختلال روانی همراه با آسیب جسمانی شناخته ‌شده‌ای ( مانند زخم معده ) وجود داشته باشد.
هنگامی که علل روان‌شناختی بر بیماری جسمی تأثیر می‌گذارند، معمولاً فرد انکار می‌کند که بیمار است و از مصرف دارو خودداری می‌کند و حتی احتمال می‌رود که، عوامل خطر را که احتمالاً حالت جسمانی را وخیم‌تر می‌کنند، نادیده بگیرد.
اختلال و عوامل روانی توانایی تحت تاثیر قرار دادن تعداد زیادی از دستگاه‌های جسم را دارند مثلا می‌توانند دستگاه قلبی یا معدی را تحت تاثیر خود قرار دهند و آن‌ها را دچار آسیب کنند.
هرچند عوامل فیزیولوژیکی و ارثی در ایجاد یک آسیب موثر است؛ اما تاثیرات روان را بر آسیب‌های جسمی نیز نباید  نادیده و دست کم گرفت.
از جمله‌ی این آسیب‌های روان تنی یا سایکوسوماتیک می‌توان به؛ اختلالات گوارشی، زخم معده، بی حسی اندام‌های حسی، فشار خون، تنگی نفس، سردرد، کمر درد، درد بازو و دست، قاعدگی خیلی دردناک، مقاربت سخت و دردناک، اشاره کرد.
اگر فرد خود دچار این آسیب‌های جسمی باشد، قطعا وجود یک استرس، اظطراب و مشکلات روانی دیگر می‌تواند این بیماری‌های جسمی را تحت تاثیر قرار داده و تشدید کند.
برای درمان این بیماری‌ها، علاوه بر پزشک، کمک از یک روان شناس نیز بسیار شایان اهمیت است و به بهبود فرد بسیا کمک رسان خواهد بود.

سامانه آموزش و تدریس آنلاین فارسی زبانان edufinior | سامانه ثبت برند یکپارچه سازی و تبلیغات finior | نام اول خدمات ورزشی سامانه فروش و درآمدزایی murmur | سامانه هوشمند سلامتی پروویت provit | سیستم ردیابی اسناد الکترونیکی ایران edts
نشر خبرهای شما : رایگان
ارتباط از طریق گفتگوی آنلاین و یا تماس مستقیم
اینجا مکان تبلیغات شماست : روزانه، هفتگی، ماهانه شامل هزینه | قابل مشاهده در تمام صفحات

Leave a Reply